Adını Xsefenon’un Onbinlerin Dönüşü adlı eserinden alan rotamız Hellenlerin en çok zorlandığı yerlerden biri olan Dicle Nehri ve Gabar dağı yamaçlarındaki eşsiz güzellikleri size sunmaktadır. Bu rota 4 farklı etaptan oluşmaktadır.

İlk etapta Dicle nehri kıyısından Gabar dağında bulunan Kiliseler Dağı’na yürüyüp iki köyde bulunan Kiliseleri ziyaret ederken Dicle’nin eşsiz manzarasını en güzel izleyeceğiniz yeri keşfetmiş olacaksınız.

İkinci etapta ise Finik ören yerini ziyaret edip, Part döneminde inşaa edildiği bilinen Finik kalesini, mağara evleri, sarnıçları ve su kemerlerini görecek ve sonrasında kuşların ve doğanın piri Feqiye Teyran’ın medresesini ve eski yerleşim yerlerini görebilirsiniz. Rotamızın

3. Etabında eski adıyla Zêwê olan ve mağara içlerinde yaşam kurulan eski bir yerleşim yerine gidiyoruz. Bu tarihi yerleşim yerinden içinizi ferahlatacak Kırkağaç Vadisi’nde Olya Şeyxa denilen yerde çok katlı mağara yapılarında yaşam izlerini ve ibadethaneyi gördükten sonra zeytin, çınar ve ceviz ağaçlarının arasında yürüyerek Kırkağaç ve Binat’ın eski yerleşim yerlerini ve Eski Han’ı ziyaret edebilirsiniz.

Rotamızın son etabı ise, Asur döneminde yapıldığı bilinen tarihi Akabe Ticaret yolundan önemli alimlerden biri olan Seyid Eliye Fındıki’nin doğduğu topraklara Fındık’a varacaksınız. Burada Seyid Aliye Fındık’inin hayatını dinlemeyi Divan’ından birkaç satır dinleyip gönlünüzü beslemeyi unutmayın.

1.Etap

2.Etap

3.Etap

4.Etap

Rota Bilgileri

Görsel 1

Görsel 2

Görsel 3